Грудне вигодовування

ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

Найзаповітніша мрія кожної мами – аби її малюк був здоровим, швиденько ріс, нормально розвивався і тішив усіх довкола своїми першими досягненнями. Ключову роль у цьому, без сумніву, відіграє грудне вигодовування. Саме материнське молоко – ідеальна їжа для малечі, яка забезпечить дитячий організм усім необхідним.

Цінність материнського молока в житті немовляти переоцінити важко, бо молоко є  біологічно активною системою, яка, маючи унікальний біологічний та хімічний склад, є ідеальним і найпоживнішим продуктом харчування для дитини. Грудне молоко по-особливому впливає на формування імунної системи, зміцнює захисні сили дитячого організму до інфекційних захворювань і вторгнення чужорідних організмів. Воно містить понад 300 біологічно активних речовин, багато з яких неможливо нічим замінити.

На кожному етапі розвитку дитини молоко матері відповідає віковим потребам дитини та забезпечує оптимальні темпи фізичного розвитку. Завдяки високому вмісту імунних факторів, гормонів, ферментів, факторів росту та дозрівання грудне молоко виконує функції активного захисту  організму дитини.

Дослідження світової медичної науки свідчать, що найкращим способом годування новонароджених є початок грудного вигодовування з перших 30 хвилин життя до 6 місяців і, при належному прикормі,  його продовження до 2 та більше років. Грудне вигодовування має вагомі довготривалі наслідки для здоров’я дітей і матерів.

Природним завершенням пологів є початок грудного вигодовування. Всі системи жіночого організму готуються до цього протягом вагітності. Для матері грудне вигодовування сприяє поліпшенню репродуктивного здоров’я, зниженню рівня післяпологових ускладнень, фізіологічному становленню лактації, зниженню ризику розвитку онкологічних захворювань.

Крім фізичних є й незаперечні переваги грудного вигодовування, що лежать у площині психологічного розвитку малюка. Вони опосередковано впливають на зміцнення його фізичного здоров’я.

Грудне вигодовування сприяє формуванню між матір’ю і дитиною тісних ніжних взаємин, від яких мати отримує глибоке емоційне задоволення, спокій і врівноваженість.

Правила успішного грудного вигодовування

 (На основі рекомендацій ВООЗ / ЮНІСЕФ)

 • Спільне перебування матері й дитини в одній палаті, що дозволить матері й дитині адаптуватися один до одного, й налагодити годування на вимогу дитини
 • Прикладання дитини до грудей протягом першої години після народження, ще в пологовій палаті
 • Правильне прикладання до грудей і зручне положення при годуванні – це дозволить матері уникнути багатьох проблем й ускладнень із грудьми. Мамі варто навчитися цьому спеціально на курсах для вагітних або у цьому їй повинні допомогти жінки які вміють правильно прикладати дітей, або консультант з грудного вигодовування

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей:

 • підборіддя і носик дитини торкається грудей
 • її рот широко розкритий
 • її нижня губа вивернута назовні
 • щічки дитини круглі або ніби розпливаються по материній груді
 • більша частина ареоли захоплена ротиком дитини (губки розміщенні на 2,5– 4 см вище від основи соска)
 • дитина повільно смокче і чути, як вона ковтає молоко
 • процес годування є безболісним для матері.

Якщо дитина правильно захопила мамині груди, то вона може смоктати їх скільки завгодно, не завдаючи мамі шкоди. Як правило, дитина сама випускає груди, задоволена і сонна.

 • Годування на вимогу дитини. Дитина прикладається до грудей не тільки для того, щоб поїсти. Ссання грудей – це спосіб спілкування з матір’ю, воно забезпечує дитині почуття безпеки й комфорту. Тому маля треба прикладати до грудей по вимозі але не рідше ніж кожні 1,5-2 години (вдень). У дитини перших місяців життя на добу буває 12-20 прикладань до грудей. Проміжки між прикладаннями можуть становити від 5-15 хвилин.
 • Дотримання лише грудного вигодовування у перші дні життя дитини. Важливо щоб дитина у перші дні життя отримувала лише молозиво з грудей матері. Молозиво повністю забезпечує потреби дитини в калоріях, білках, жирах і вуглеводах. Воно містить мало рідини, що захищає недорозвинені нирки дитини від надмірного навантаження. Молозиво покриває незрілу поверхню кишечника, захищаючи її від бактерій, вірусів, паразитів і інших патогенних агентів. Імунні фактори допомагають системі приготовитись до процесу травлення. Фактори росту активізують власні системи дитини, діючи, як імуномодулятори і стимулятори росту.
 • Допоювання водичкою поступово змиває захист молозива, а введення в шлунково-кишковий тракт дитини замінників грудного молока є грубим втручанням у функціонування організму дитини.
 • Будь яке догодовування дитини можливе тільки у виняткових випадках, при цьому забороняється використовувати пляшечку. Догодовувати потрібно тільки з ложечки, піпетки, шприца без голки, або системи для годування.
 • Не треба боятися прикладати дитину до грудей так часто як вона просить. Шлунок дитини фактично не бере участі у переварюванні молока. Молоко проходить через нього транзитом, перебуває в ньому 15-20 хв., а потім попадає в кишечник, де само себе переварює й всмоктується стінками кишечнику. При частому годуванні шлунок не розтягується, вночі може не відпочивати – він і так майже не працює.
 • Дитина не з’їсть більше, ніж їй потрібно. Якщо дитина часто і багато зригує, але сечовипускання у неї часті , вона добре себе почуває і нормально набирає вагу – причин для хвилювання немає. Здорова дитина може зригувати щораз після годування 1-2 столових ложки й один раз у день “фонтаном” – 3 столових ложки. Щоб перевірити, який об’єм молока дитина зригнула, вилийте 1-3 столових ложки води на пелюшку і порівняйте пляму від води з плямою від зригнутого молока.
 • Чому так важливі часті прикладання для мами? Справа в тому, що за вироблення й виділення молока відповідають 2 гормони: окситоцин і пролактин.

Пролактин відповідає безпосередньо за виробництво молока. Він виробляється тільки у відповідь на ссання дитиною грудей. Відповідно якщо дитину прикладати неправильно, то пролактин буде погано вироблятися. На прикладі вироблення пролактину виглядає так: дитина починає ссати груди > у мозок надходить сигнал про це > гіпофіз головного мозку починає виробляти пролактин > пролактин попадає в кров > завдяки цьому між годівлями виробляється молоко > коли дитина знову починає ссати саме цей пролактин, вироблений у попередню годівлю змушує молочні залози виробляти молоко. Таким чином, щораз годуючи дитину ми “замовляємо” молоко на наступну годівлю. Пролактин живе в крові не довго, приблизно 1,5 години, тому годівля раз в 3-4 години зменшує вироблення молока приблизно в геометричній прогресії.

Окситоцин  відповідає за виділення молока із грудей. На його вироблення впливає дуже багато речей: ссання дитиною грудей, зовнішній вигляд, запах, плач, думки про дитину, різні речі які приносять задоволення, напої для збільшення лактації. Пригнічують цей гормон стрес і невпевненість у собі. Його вироблення під час годування виглядає так: дитина ссе груди – гіпофіз виробляє окситоцин – окситоцин змушує мускулатуру грудей скорочуватися, допомагаючи видавлювати молоко з молочних проток – жінка відчуває це як стискання грудей, називаючи це “припливом” молока. У міру встановлення успішної лактації ці “припливи” перестають відчуватися, але це не означає, що окситоцин не виробляється.

 • Матері, яка годує немовля необхідно споживати стільки рідини, скільки їй хочеться. Це приблизно 2 літри рідини в день. Сама по собі випита рідина ніяк не впливає на вироблення молока, лише надмірна кількість спожитої рідини може призвести до зменшення кількості грудного молока.
 • Чому деякі жінки можуть годувати раз в 3-4 години і молока в них вистачає й немає необхідності переходити на підгодовування? Це відбувається через особливості внутрішньої будови грудей і через специфічне гормональний фон.
 • Не слід перекладати дитину до другої груді раніше, ніж що 1,5-2 години, або коли дитина висмоктала першу. Перекладання дитини від однієї груді до іншої може викликати гіперлактацію (підвищене виділення молока).
 • Молоко ділиться на “переднє” й “заднє”.

“Переднє” виробляється між годуванням й набирається в протоках молочної залози і в синусах (перед соском). Воно багате вуглеводами, основний з яких – лактоза. Це молоко дуже рідке й зовсім не жирне. Багато жінок вважають, що в них не якісне молоко, тому що воно “синє”, “прозоре”. Але це і є правильне “переднє” молоко. Це пиття для дитини.

“Заднє” молоко виробляється поступово тільки в момент годування. Воно не “б’є фонтаном” як “переднє”, а видавлюється по крапельці. Воно багате білками й жирами. У ньому втримуються ферменти, які допомагають переварювати лактозу, а саме – лактаза й ліпаза.

Часта зміна грудей веде до того, що дитина одержує велику кількість “переднього” молока, і не встигає висмоктати “заднє”. У результаті дисбалансу між передньою й задньою порціями молока, у маляти може спостерігатися розлад травлення.

 • Тривалість годування регулює дитина. Не слід відривати дитину від грудей раніше, ніж вона сама відпустить сосок. Якщо дитина в процесі годування змінила положення й взяла груди неправильно, необхідно забрати груди й знову прикласти дитину, з огляду на правильність захоплення.
 • Застосовувати щонайменше 3 нічні годівлі. Нічні годування найбільш повноцінні й забезпечують стійку лактацію. Саме вночі з 3 до 8 ранку гормон пролактин виробляється в максимальній кількості, якщо в цей час маля ссе.
 • Для зручності нічних годувань дитину потрібно на ніч укладати у своє ліжко. Щоб висипатися й відпочивати, матері необхідно навчитися годувати дитину лежачи в зручному положенні й спати разом з нею. Нічні годування при правильно організованому грудному вигодовуванні виглядають приблизно так: дитина почала рухатися, мама приклала її до грудей, маля спить присмоктавшись і мама теж спить, через якийсь час дитина відпускає груди і мама з дитиною сплять далі більш міцно. І таких епізодів трапляється за ніч 4-6. Все це легко організувати, якщо мама спить разом зі своєю дитиною, а для цього їй треба вміти годувати лежачи в зручному положенні.
 • Якщо дитина спить окремо від матері, у власному ліжечку, то вона перестає просинатися для ранкових годувань, іноді вже через тиждень після пологів, іноді до 1,5-2 місяців. Більшість сучасних мам сприймають це з полегшенням, тому що для них закінчилася нарешті нічна біготня туди сюди, спання сидячи в кріслі або на ліжку над дитиною, що присмокталася, а деякі ще й зціджували по ночах. І тут їх чекає підводне каміння під назвою недостатня стимуляція пролактину і, як наслідок, зниження кількості молока.

 Мама і її дитина – це чудова саморегулююча система. Виходить, це так: ссання дитини вночі, стимулює пролактин мами, що забезпечує дитині достатню кількість молока вдень. А коли вночі посмоктати не вдається, то досить швидко дитина залишитися без молока й в день. Дитина, що ссе груди по ночах, краще набирає вагу!

 • Повна відмова від сосок, дурачків і пляшкової годування. Жодна соска не схожа за формою на груди, тому соску і груди дитина ссе по-різному. Якщо в дитини, крім грудей, є ще якийсь об’єкт для ссання, то відбувається так звана “плутанина сосків”. Дитина намагається брати груди, так, як бере дурачок або соску. Але, тоді вона не може нормально ссати й повноцінно висмоктувати молоко. Крім того, дитина може травмувати соски матері (тріщини сосків). Іноді дитині досить одного-двох годувань із пляшки, щоб вона перестала брати груди правильно. Крім того, ссання соски зменшує кількість прикладань до грудей, і формує в дитини відстороненість від матері, коли мама для заспокоєння дає дитині соску замість грудей.
 • Не мити груди перед годівлею й після неї. Часте миття грудей з милом чи без, а тим більше обробка сосків розчином брильянтової зелені (“зеленкою”), або іншими спиртовими чи дезінфікуючими розчинами приводить до видалення захисного шару жирів ареоли й соска, через що утворюються тріщини. Груди варто мити не частіше 1 разу в день під час гігієнічного душу, але соски спеціально мити не потрібно.
 • Не зціджувати молоко після годування. Якщо грудне вигодовування організоване правильно, то молока прибуває рівно стільки, скільки потрібно дитині. Додаткові зціджування віднімають багато сил і часу в матері та сприяють утворенню надлишків молока. Зціджування необхідно тільки у випадку змушеного розлучення матері з дитиною або виникнення проблем з годуванням.
 • Відмова від контрольних зважувань дитини, проведених частіше 1 разу в тиждень. Ця процедура не дає об’єктивної інформації про повноцінність харчування дитини. Вона тільки нервує матір і приводить до зниження лактації й необґрунтованого введення догодовування. Дитина ссе часто, порції завжди різні. Вистачає чи ні дитині молока перевіряється тестом мокрих пелюшок. На добу знімаємо підгузок і рахуємо сечовипускання. У нормі їх повинно бути 12 і більше. Якщо їх менше 12, але більше 6 – зв’яжіться з консультантом по грудному вигодовуванню. Якщо менше 6, то треба зв’язатися з лікарем і з консультантом по грудному вигодовуванні, щоб налагодити грудне вигодовування.
 • Дотримуватись лише грудного вигодовування в перші 6 місяців життя дитини. У перші 6 місяців життя, навіть у жарку погоду немає необхідності давати дитині, яка знаходиться на повному грудному вигодовуванні по вимозі, воду або сік. Це може стати причиною зараження або алергії. Грудні діти не мають потреби в додатковій воді, бо грудне молоко складається із 87-90% води. Для того, щоб дитині вистачало води, потрібно просто частіше пропонувати груди. У дітей до 1 року центр спраги й ситості перебувають дуже близько. Тому, якщо ви напоїте дитину водою, вона насититься, і відповідно зменшиться потреба в ссанні. Скільки маля випило води, стільки недоодержало грудного молока! Допоювання заважає налагодженню грудного вигодовування. Діти мають потребу в поживних речовинах і калоріях, що присутні в грудному молоці, – вода чи чаї нічого цього не містять. Починати вводити прикорм раніше появи в дитини харчового інтересу до їжі безглуздо, а навіть шкідливо. У грудному молоці є все: жири, білки, вуглеводи й вітаміни, необхідні дитині до року.
 • Підтримка матерів, що годували своїх дітей грудьми понад 1,5 років. Спілкування з жінками, що мають позитивний досвід грудного вигодовування, допомагає молодій матері набути впевненості у своїх силах й одержати практичні ради. Якщо у вашому оточенні є жінки, які ніколи грудьми не годували, або які годували не довго, то варто обережно ставитися до їхніх порад, інакше ви ризикуєте повторити їхній негативний досвід.
 • Збереження грудного вигодовування як мінімум до виповнення дитині 2 – 2,5 років а можна і більше. Годування до 1 року не є фізіологічним терміном припинення лактації. Увесь цей час поки ви будете годувати дитину грудьми, ви будете сприяти її захисту від інфекцій і постачати унікальними речовинами, необхідними їй для розвитку всього організму. Цих речовин немає в жодному прикормі!
 • Якщо взаємини між мамою й малям доброзичливі, а доступ до грудей безперешкодний, то дитина бачить у материнських грудях і маминих обіймах гарантований захист від всякого лиха і нещастя. Тому, якщо дитина впала, вдарилася, або налякалася, то для заспокоєння, їй достатньо прикластися до материнських грудей.

Перші  10-12 місяців після народження – це особливий період, коли малюк і його мама утворюють невидимий емоційний зв’язок, через який настрій і світовідчуття малюка знаходиться в прямій залежності від материнських. А при обіймах малюка і одночасному годуванні його грудьми у мами виробляється пролактин – гормон умиротворення, і окситоцин – гормон радості і задоволення. Вони, як антагоністи гормону стресу – кортизолу – зупиняють його підвищення. Саме хронічний надлишок в організмі кортизолу та адреналіну формує тривожні відчуття, бентежність, депресивні настрої.

Увага багатьох психологів у всьому світі привернута до проблем раннього дитинства. Цей інтерес далеко не випадковий, бо виявляється, що перші роки життя є періодом найбільш інтенсивного розвитку, коли закладається фундамент психічного здоров’я. Від того, в яких умовах воно буде протікати, багато в чому залежить майбутнє дитини.

Події першого року життя формують у дитини сприйняття  зовнішнього світу, деяку внутрішню переконаність, що вона прийшла у світ, який її чекав, що їй раді, що світ для неї затишний, теплий, добрий і дитина може бути відкрита в ньому.

Відомий британський педіатр і психоаналітик Дональд Вудс Віннікот стверджував, що грудне вигодовування формує у дитини довіру до всього світу, почуття любові й прихильності до близьких людей. Для новонародженого єдиний спосіб зрозуміти та впевнитись в його прийнятті – це тісні обійми і насичення їжею. Перше і друге – базові потреби будь-якої людини.

 

Малюк, якого годували за першою вимогою (а сучасний погляд на грудне вигодовування не передбачає інакше), програмується на успішність, адже він не боїться пред’являти себе. Існує думка, що це свого роду програмування на успішність. Адже, успіх неможливий без здорової частки самовпевненості і усвідомлення своєї винятковості. Смоктання грудей має для малюка свого роду седативну дію. Що впливає на якість і кількість сну. Ще здавна люди знали, що сон – це здоров’я. Адже уві сні активно синтезується гормон росту – соматотропін, пік секреції якого відбувається під час глибокого сну, на ранніх його стадіях. Саме тому важливо, щоб сон малюків був спокійний і довгий.

Грудне вигодовування відіграє набагато більшу роль в підтримці фізичного і психічного здоров’я людини, ніж вважалося раніше. Завдяки грудному вигодовуванню підвищується чутливість матері до своєї дитини, що робить рутинні обов’язки материнства приємнішими і такими, що легше переносяться.

Грудне вигодовування – унікальне природне багатство, цінність якого неможливо перебільшити. З молоком матері маленька людина отримує важливі духовні та моральні засади на усе майбутнє життя. Немовля повинно вигодовуватись грудьми матері. Так закладено природою, і так повинно бути, якщо нація хоче зберегти репродуктивне і психоемоційне здоров’я та мати перспективи для розвитку, а кожна конкретна сім’я хоче виростити здорову дитину.

Залишити відповідь