Укуси змій

БЕЗПЕКА ПЕРША ДОПОМОГА

Устінов О.В.

Резюме. Наведено рекомендації, як вберегтися, та заходи першої допомоги

Станом на 18 липня 2021 р. за місяць в Україні зареєстрували 18 звернень за медичною допомогою через ураження зміїною отрутою. Усього з початку року зафіксували 48 звернень. Серед постраждалих 16 дітей до 17 років і 19 жінок.

У Запорізькій обл. зафіксовано 19 випадків укусів змій, у Львівській — 10, у Житомирській — 9, в Івано-Франківській — 5, у Полтавській — 2, у Закарпатській, Рівненській і Київській областях — по 1. Летальних випадків не зареєстровано.

Зокрема, за аналогічний період 2020 р. було зафіксовано 18 звернень через укуси змій, з них 5 дітей до 17 років і 7 жінок, а у 2019 р. — 83 звернення, з них 16 дітей і 32 жінки.

Усього у 2020 р. зафіксували 249 звернень через укуси змій, з них 49 дітей до 17 років та 97 жінок. 83 людини отримати протиотруту. Тоді як у 2019 р. зафіксували 363 звернення, а у 2018 р. — 396, одна людина померла.

Щороку жертвами отруйних змій стають десятки людей — переважно через власну необачність чи нерозважливість.

Як уберегтися від укусів змій

Уберегтися від укусів змій можна, якщо дотримуватися простих правил.

1. Не руками, а ціпком

Не торкайтеся неперевірених предметів руками.

Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сіножаті, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та степах. Ці тварини часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

2. Перевіряйте

Не сідайте, якщо не перевірили місце.

Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їх поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.

3. Не наближайтеся і не торкайтеся

Змії агресивні у відповідь.

У більшості випадків змії, які мешкають в Україні, намагаються втекти, щойно помічають людину; агресію проявляють лише в разі небезпеки. Гадюки активні в денний час: як усі холоднокровні, вони полюбляють грітися на осонні. Зазвичай люди зазнають укусів, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на рептилію. Однак буває, що змія стає об’єктом своєрідного полювання з боку людини. Якщо ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів: безпечна відстань — 1,5–2 м. Не намагайтеся зловити чи вбити змію — саме так і відбувається більшість укусів.

4. Одягайтеся відповідно

Підготуйтеся до походу.

Якщо вирушаєте до місцевості, де потенційно можуть бути плазуни, надягайте одяг, що захистить від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики.

Допомога постраждалому

Головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні. Уже в медзакладі можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише в тяжких випадках.

Якщо до лікарні далеко, надайте першу домедичну допомогу постраждалому:

 • забезпечте спокій та мінімум рухів;
 • давайте багато води;
 • місце укусу обробіть антисептиком;
 • зніміть з ураженої кінцівки одяг, прикраси, взуття;
 • дайте постраждалому 1–2 таблетки ліків від алергії;
 • прикладіть до рани лід, обмотаний тканиною;
 • у разі транспортування зафіксуйте уражену кінцівку;
 • не висмоктуйте отруту — це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
 • не накладайте джгут;
 • не припікайте рану;
 • не можна вживати алкоголь.Видавництво «МОРІОН»

 

Залишити відповідь